Így nem fogod elrontani a gyereket a zsebpénzzel

http://www.penzcentrum.hu/megtakaritas/igy_nem_fogod_elrontani_a_gyereke...
 
"Hogyan lehet a gyerekeket tudatosan nevelni arra, hogy hatékonyan osszák be a pénzt? A Pénzcentrum megnézte, mit kínálnak a bankok, és mit tehetnek a szülők, ha a legjobbat akarják a gyereknek.
A gyerekek pénzügyi nevelése nagyobbrészt a szülők személyes példáján múlik. Alapfontosságú kérdésről van szó, ugyanis ha nem tanulnak meg gyerekkorban megfelelően bánni a pénzzel, felnőttként is problémáik lehetnek vele.

Pedagógusok egyetértenek abban, hogy minél korábban kezdik el a szülők a tudatos pénzügyi oktatást, annál hatékonyabb. Ahhoz, hogy a későbbiekben jó pénzügyi döntést tudjon hozni a gyerek, már kiskorban érdemes elkezdeni akár játékos formában a tudatos pénzügyekre nevelést.

A kisiskolásoknak sokféle pénzzel kapcsolatos játékot ki lehet találni, legyen az közös pénzszámolás, vagy társasjátékozás
jó ötlet a Monopoly, vagy akár a Gazdálkodj okosan! is.
Akár egy játékkal egybekötött közös bevásárlás is szórakoztató lehet, ahol az nyer, aki a vásárlásra szánt összegből többet megspórol a bevásárlásnál.

A szülői példamutatás a pénzügyek terén is nagyon fontos, hiszen a gyerek azt tanulja meg elsősorban, amit a szülőtől lát. Érdemes bevonni őket a mindennapi családi pénzügyekbe, és elmagyarázni nekik, hogy mire mennyit szán a család, és miért. Nagyon fontos a megfelelő pénzügyi felvilágosítás, el kell nekik magyarázni, hogy mi a bankkártya és mi a bankautomata.

A kicsik a készpénzzel való fizetést ugyan megértik, de kártyával való fizetés esetén még nem egészen világos számukra, hogy hogyan működik ez a rendszer. Fiatalkorban a legalapvetőbb pénzügyi fogalmakra (havi kiadásokra és bevételekre) kellene helyezni a hangsúlyt, hogy maga egy háztartás miből áll: honnan van a bevétel, melyekből a számlákat fizetik, miért kell kifizetni, és mindezt hogyan kell elvégezni.

A bankba is érdemes elvinni őket, ahol a gyakorlatban is láthatják a banki ügyintézés menetét. Javasolt az alapvető bankkártyás funkciókat elsajátítani: folyószámla egyenleget e-bankon, vagy mobilbankon keresztül lekérdezni, vagy egy-egy "kiadást" internetbankon keresztül lebonyolítani.

A gyerekek nagyon könnyen befolyásolhatóak a reklámok által, így amellett, hogy csökkenteni kell a televíziózásra szánt időt, a reklámok befolyásoló, vásárlásra ösztönző hatásairól is érdemes szót ejteni nekik.
A zsebpénz sem mindegy
A zsebpénz szintén a tudatos pénzügyi nevelés eszköze lehet, ugyanis így már kiskortól kezdve megtanulhatják, hogy hogyan kell helyesen beosztani a pénzt. Akkor érdemes nekik zsebpénzt adni, amikor már kialakult a számfogalmuk, illetve rendelkeznek már késleltetési készséggel. Fontos felhívni a figyelmüket arra, hogy a nagyobb vágyaik elérésének érdekében pénzük egy részét tegyék félre, és legyen megtakarításuk.
A zsebpénz nagyon hatékony, hiszen azzal, hogy a gyermek megtanulja beosztani, tapasztalatokat gyűjt. A kisebbeknek inkább heti, a tinédzsereknek havi zsebpénz ajánlott, amit érdemes három különböző perselybe, vagy borítékba tenni. Egyet a hosszú távú megtakarításoknak, illetve befektetéseknek, egyet a rövidtávú költségeknek, ha éppen gyűjt valamire, a harmadikat pedig azonnali elköltésre, vagy akár jótékonysági célokra.
 - mondta el a Pénzcentrumnak Alkér Orsolya gyermek- és családi pénzügyi tanácsadó.
Milyen termékeket kínálnak a bankok a gyerekek részére?
A bankok is támogatják a tudatos pénzügyi nevelést, többek között külön erre kialakított szolgáltatás-csomagokkal. ..."
 
A linkre kattintva tekinthetőek meg a Bankok általi ajánlatok a cikk végén:
http://www.penzcentrum.hu/megtakaritas/igy_nem_fogod_elrontani_a_gyereke...

Kérjük regisztráljon a letölthető állományok megtekintéséhez.